Podstawowe informacje

Grupa Exodus działała w latach 1976-1986.
Należała do najciekawszych i najpopularniejszych polskich grup rockowych. Prezentowała repertuar który zaliczyć można do nurtu rocka progresywnego. Czerpiąc inspiracje z dokonań czołówki brytyjskich wykonawców tego nurtu, ze szczególnym uwzględnieniem Yes. Exodus przedstawił kilka widowisk scenicznych, z których największe uznanie zdobyły Nadzieje - niepokoje, Maski i Ostatni teatrzyk objazdowy. Dwa ostatnie zostały sfilmowane i były prezentowane na przełomie lat 70tych i 80tych przez TVP. Niestety jak mówią dobrze zorientowani widowisk tych juz nigdy nikt nie obejży bo taśmy z nimi zostały juz dawno skasowane. Pozostaje nam tylko malutki fragment jednego z widowisk wykorzystany w telewizyjnym filmie "Mysz". Jako że grupa działała w niezbyt dobrym okresie dla naszej rockowej fonografii, jej dorobek płytowy nie jest imponujący - 2 albumy i 6 singli. (Po szczegóły zapraszam do działu Wydawnictwa).
Na szczęście już niebawem sie to zmieni. Kilku pomysłwych ludzi postanowiło pogrzebać w radiowych archiwach i wydać na kompaktach cały dorobek nagraniowy zespołu. Zebrało sie materiału na 5 długich kompaktów.

Inicjatorami powstania grupy byli bracia Andrzej i Wojciech Puczyńscy poprzednio związani z grupą ŹRÓDŁO. Do wspólpracy zaprosili pianistę Władysława Komendarka i perkusistę Jerzego Machnikowskiego. W 1977 roku wykrystalizował się skład, który zdobył zawojował krajową scenę rockową i który przetrwał (co w tamtym okresie było ewenementem w naszym muzycznym środowisku) 6 lat:
Andrzej Puczyński - gitara, śpiew; Wojciech Puczyński - gitara basowa, śpiew; Władysław Komendarek - instrumenty klawiszowe; Paweł Birula - śpiew, gitara akustyczna; Zbigniew Fyk - perkusja. Mówiąc Exodus zwykle, ma sie na myśli właśnie tę piątkę muzyków. To oni stworzyli wszystkie widowiska sceniczne, oni zrealizowali też prawie wszystkie płyty i nagrania zespołu. Bardzo ważna osoba okazał sie wokalista Paweł Birula, laureat studenckiego festiwalu piosenki w 1972 roku, XI KFPP w Opolu we 1973 (występując z grupa "Va Banque"), były muzyk grup Bałtowie i Fang. Jego wysoki, krystaliczny i bardzo poetycko brzmiący głos był jedna z wizytówek grupy. W 1983 roku skład grupy został poszerzony o "najszybszego" (jak o nim mówiono) polskiego gitarzystę Marka "Zefira" Wójcickiego. Nowy skład miał sprostać wymaganiom czasów rockowego boomu w Polsce - miał grać ostrzej. Przygotował on materiał na nigdy niewydany album "Hazard". W 1984 roku w grupie nastąpił rozłam. Odeszli: Birula, Komendarek i Wójcicki. Na ich miejsce zaproszono dwóch muzyków z zapomnianej już, a kiedyś rokującej duże nadzieje, zwycięscy pierwszej edycji FMR w Jarocinie ełckiej grupy Ogród Wyobraźni: pianistę Jacka Olejniczaka i gitarzystę Bogdana Łosia oraz wokalistę bardzo dobrej trójmiejskiej grupy Cytrus Kazimierza Barlasza. Ten skład przetrwał jednak tylko około roku. Pozostawił po sobie tylko jednego singla. Na przełomie 1985 i 1986 roku zespół uległ rozwiązaniu a właściwie zmienił nazwę na MADMAX. (w grupie tej znaleźli się wszyscy muzycy ostatniego składu za wyjatkiem Zbigniewa Fyka). Jedynym śladem po działalności tej grupy pozostają trzy nagrania dokonane w Radio Białystok oraz teledysk do utworu "Atak serca". Teledysk nie odniósł żadnego sukcesu, a słuch o grupie zaginął.

Więcej wkrótce.